Alertă alimentară în România. Două produse conțin substanțe periculoase

Alertă alimentară în România. Două produse conțin substanțe periculoase
Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară pentru și pentru Siguranța Alimentelor a retras două produse de pe rafturile magazinelor din țara noastră
Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară pentru și pentru Siguranța Alimentelor a retras două produse de pe rafturile magazinelor din țara noastră.
Un sortiment de înghețată dar și un sortiment de mărar mărunțit au fost retrase de la comercializare. Specialiștii au depistat concentrații periculoase de pesticid.
Reprezentanții ANSVSA susțin că produsele respective conțin Chlorpyrifos, Carbendazim, Penconazole, Pendimethalin, Vinclozolin, din categoria pesticidelor. Cetățenii care au cumpărat produsele respective sunt sfătuiți fie să le distrugă, fie să le aducă înapoi în magazinele de unde au fost achiziționate. Contravaloarea produselor va fi returnată, arată reprezentanții ANSVSA.
”Se recomandă persoanelor care dețin produse din lotul descris mai sus să nu le consume ci să le distrugă sau să le aducă înapoi în magazinele de unde le-au cumpărat. Contravaloarea produselor va fi returnată, fără a fi necesară prezentarea bonului fiscal. Acesti contaminanți pot prezenta un risc potențial pentru sănătate în caz de consum repetat, pe termen lung”, transmite ANSVSA.
Citește și:
- 17:46 - Profesorii ar putea boicota simulările din martie
- 17:36 - INSP: încă o persoană a murit din cauza gripei. Bilanțul sezonului ajunge la 84 de decese
- 17:30 - „Minunea” de pe Valea Oltului prinde contur: mega nodul rutier pe trei niveluri care unește A1 și A13
- 17:03 - Anca Alexandrescu, despre situația Irinei Ponta: „Este cuvântul Oanei Țoiu împotriva cuvântului copilului care a fost martor la toată discuția”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











