Bătrână salvata din incendiu de un jandarm brăilean aflat în timpul liber

Bătrână salvata din incendiu de un jandarm brăilean aflat în timpul liber
Plutonier adjutant Beraru Adrian lucrează de 10 ani în jandarmerie
Marți, 20 iulie a.c., în jurul orei 14.00, un jandarm din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Brăila, aflat în timpul liber, a evacuat o femeie octogenară din apartamentul acesteia, unde izbucnise un incendiu.
Jandarmul brăilean, plutonier adjutant Beraru Adrian, locuiește în același bloc cu bătrâna căruia i-a luat foc apartamentul, iar în momentul declanșării incendiului, acesta se afla în zona blocului în care locuiește, împreună cu copiii săi. La un moment dat, a observat cum iese fum dintr-un apartament situat la etajul 1. Și-a dat seama imediat că proprietara imobilului, o femeie în vârstă de 80 ani, este în pericol.
Flerul dobândit în cei peste 10 ani de când poartă uniforma militară de jandarm l-a determinat să intervină la timp, pentru a împiedica un posibil final nefericit.
”Din spusele colegului nostru, octogenara intrase în panică și încerca să-și salveze cât mai multe bunuri, lăsând în plan secund siguranța și sănătatea ei. Totodată, plutonier adjutant Beraru Adrian a apelat imediat S.N.U.A.U. 112, anunțând incendiul” precizează Biroul de relații publice al IJJ Brăila.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:14 - Armistițiu local între Ucraina și Rusia pentru repararea centralei Zaporojie: anunțul AIEA
- 13:11 - COD GALBEN de furtuni în mare parte din țară, vineri și sâmbătă - HĂRȚILE ANM
- 13:05 - Tragedie în Sahara: zeci de persoane au murit după ce au rămas blocate în deșert fără apă și hrană
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News













