INSP: 949 DE CAZURI NOI DE COVID-19 ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ, ÎN SCĂDERE CU 28,3%

INSP: 949 DE CAZURI NOI DE COVID-19 ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ, ÎN SCĂDERE CU 28,3%
296 dintre cazurile noi sunt la pacienţi reinfectaţi
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a informat marţi că în perioada 7 - 13 octombrie au fost înregistrate 949 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, în scădere cu 28,3% faţă de săptămâna precedentă.
Potrivit INSP, 296 dintre cazurile noi sunt la pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.
În perioada 7 - 13 octombrie, au fost raportate 7 decese la persoane cu COVID-19 (şase decese noi şi un deces vechi), toate având comorbidităţi.
Până în prezent, 69.189 de persoane diagnosticate cu infecţie cu SARS-CoV-2 au decedat în România.
În ţara noastră, au fost înregistrate, până în prezent, 3.579.107 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2.
În ultima săptămână au fost efectuate 673 de teste RT-PCR şi 11.538 de teste rapide antigenice. Rata pozitivităţii a fost de 7,8%, în scădere cu 2,8%.
Până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 14.031.396 de teste RT-PCR şi 15.036.826 teste rapide antigenice. AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:41 - Drona din Constanța s-a „plimbat” 7 kilometri prin port fără să fie deranjată de nimeni. Detaliul care stârnește controverse
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
- 15:25 - Procurorii din Constanța, anchetă penală în legătură cu explozia dronei în port
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














