Lansarea cărții ”COLECȚIONARUL și alte povestiri stranii”

Lansarea cărții ”COLECȚIONARUL și alte povestiri stranii”
Invitați să prezinte cartea sunt Oana Arion și scriitorul Mihai Vintilă
Editura UP în colaborare cu Biblioteca Judeţeană “Panait Istrati” Brăila vă invită miercuri, 29 iunie 2022, orele 17.00 să participați la lansarea cărții ”COLECȚIONARUL și alte povestiri stranii” scrisă de Mircea Cărbunaru. Invitați să prezinte cartea sunt Oana Arion de la Editura UP și scriitorul Mihai Vintilă.
“Este un volum de povestiri cu osatură science-fiction şi accente de distopie. Povestirile din el sunt conectate la teme extrem de actuale: pandemia, războiul, schimbările climatice, dar cea mai importantă este raza de speranţă care poate fi regăsită printre rânduri; o fantă de lumină care răzbate timidă printre angoasele speciei noastre. Speranţa nu vine din neant, ea se construieşte din însăşi esenţa noastră umană, dacă vrem cu adevărat să salvăm această lume… Sunt crâmpeie de realitate strecurate cu abilitate printre pasaje de ficţiune pură, specifice genului science-fiction. Închei cu o invitaţie la lectură considerând că citirea Colecţionarului... este un timp câştigat pentru cititor, pentru dorinţa sa de cunoaştere şi autocunoaştere. Mai mult, cartea se citeşte uşor, construită voit cu o scriere fluidă, uşor de lecturat şi de asimilat.” – spune autorul pe pagina sa de socializare.
Evenimentul se desfășoară în Spațiul Cultural ”Dunărea” din cadrul Bibliotecii Județene (Piața Poligon nr. 4).
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:44 - Poziția Kremlinului după explozia din Portul Constanța. Ambasada Rusiei indică Ucraina ca drept responsabilă
- 14:20 - Drona explodată în Portul Constanța. Faleza Cazinoului din Constanța, evacuată. S-a emis RO-Alert și pentru Costinești
- 13:21 - Raport KPMG: Europa atinge cel mai ridicat nivel al consumului ilicit de țigări din ultimii 10 ani. În România, contrabanda și contrafacerea ajung la 6,9% și generează pierderi de 324 milioane euro
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News












