Perpessicius în contemporaneitate

Perpessicius în contemporaneitate
Activitatea este organizată de Muzeul Brăilei în colaborare cu ISJ Brăila
Muzeul Brăilei „Carol I” organizează vineri, 22 octombrie 2021, ora 11, o conferință on-line cu tema Perpessicius în contemporaneitate, cu ocazia împlinirii a 130 de ani de la nașterea și 50 de ani de la mortea marelui critic literar.
Activitatea este organizată în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Brăila. Prezintă: Elena Ilie, șef secția „Memoriale”; Viorel Mortu, cercetător; Valentin Popa, muzeograf.
Pentru vizionarea conferinței s-au înscris opt clase de elevi ai unor școli și licee din municipiul și județul Brăila.
Dumitru Panaitescu Perpessicius este o personalitate multilaterală a culturii române: poet, prozator, critic și istoric literar, ziarist, traducător și cronicar radio. Totodată este și cel mai mare editor al operei eminesciene (vol. I-VI, Opere). A înființat revista „Manuscriptum” și Muzeul Național al Literaturii Române.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 17:46 - Profesorii ar putea boicota simulările din martie
- 17:36 - INSP: încă o persoană a murit din cauza gripei. Bilanțul sezonului ajunge la 84 de decese
- 17:30 - „Minunea” de pe Valea Oltului prinde contur: mega nodul rutier pe trei niveluri care unește A1 și A13
- 17:03 - Anca Alexandrescu, despre situația Irinei Ponta: „Este cuvântul Oanei Țoiu împotriva cuvântului copilului care a fost martor la toată discuția”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











