Spitalele din România se pregătesc de război. Anunțul lui Raed Arafat

Spitalele din România se pregătesc de război. Anunțul lui Raed Arafat
România și celelalte state membre NATO își pregătesc sistemele sanitare în caz de război
Spitalele din România au început pregătirile în caz de război. Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, susține că țara nostră a început să facă stocuri de materiale sanitare pentru a putea trata raniții în cazul unui conflict militar.
România și celelalte state membre NATO își pregătesc sistemele sanitare în caz de război. În eventualitatea unui conflict militar, orice spital civil va putea să primească soldați răniți pe front.
Țara noastră își face stocuri și pentru protecție nucleară. Raed Arafat a declarat că la nivelul instituției pe care o conduce are un proiect de 96,5 milioane euro pentru crearea unui stoc medical, de detecție și de monitorizare pe parte chimică, biologică și radio-nucleară.
În ședința CSAT de săptămâna trecută s-a decis ca toate unitățile medicale să fie pregătite pentru un eventual război.
SURSA: Realitatea PLUS
Citește și:
- 17:46 - Profesorii ar putea boicota simulările din martie
- 17:36 - INSP: încă o persoană a murit din cauza gripei. Bilanțul sezonului ajunge la 84 de decese
- 17:30 - „Minunea” de pe Valea Oltului prinde contur: mega nodul rutier pe trei niveluri care unește A1 și A13
- 17:03 - Anca Alexandrescu, despre situația Irinei Ponta: „Este cuvântul Oanei Țoiu împotriva cuvântului copilului care a fost martor la toată discuția”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











