Tânăr de 18 ani prins de jandarmi cu pliculețul cu substanțe posibil interzise în buzunar

Tânăr de 18 ani prins de jandarmi cu pliculețul cu substanțe posibil interzise în buzunar
A devenit agitat la vederea autospecialei jandarmeriei
Abia trecut de pragul majoratului, un tânăr are de dat explicații în fața autorităților abilitate, după ce în cursul zilei de miercuri, 3 mai 2023, a fost depistat de un echipaj de jandarmerie, având asupra sa un pliculeț cu substanțe susceptibile a avea efecte psihoactive.
Băiatul a intrat în atenția echipajului de jandarmerie, după ce devenise agitat la vederea autospecialei. În urma controlului corporal, a fost scos la iveală „motivul”: un pliculeț cu o substanță cristalizată susceptibilă a avea efecte psihoactive. Acesta a declarat că era pentru consum propriu. Jandarmii au întocmit actul de sesizare, iar verificările sunt continuate de instituțiile abilitate.
Din păcate, tânărul abia devenit adult pare a ignora pericolul la care s-ar expune dacă ar consuma substanțe interzise, dar și recomandările pe care specialiștii Agenției Naționale Antidrog (ANA) le readuc în atenția publicului cu fiecare ocazie.
În ultima declarație de presă comună cu celelalte structuri teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne pe tema minivacanței de 1 Mai, reprezentantul ANA din teritoriu a afirmat că „substanțele psihoactive acționează asupra sistemului nervos central cu efecte atât asupra stării fizice, cât și psihice, modifică senzațiile și percepțiile, atenția și gândirea și generează tulburări în întreaga viață afectivă, emoțională, dar și în comportamentul celor care le consumă. ANA reamintește faptul că oferă gratuit și confidențial servicii de informare, evaluare, consiliere și asistență specializată medico-psiho-socială, pentru consumul și dependența de droguri”.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 14:50 - Donald Trump cere grațierea imediată a lui Netanyahu
- 13:46 - Parchetul păstrează secretul privind dosarul finanțării campaniei electorale a lui Nicușor Dan
- 13:13 - Premieră în instanță: bărbat condamnat la închisoare cu executare pentru agresarea unui medic în timpul serviciului
- 13:12 - Piedone a depus la DNA prima plângere penală împotriva Oanei Țoiu: „Nu ne interesează numele minorilor, vorbim de copii. Este o rușine pentru statul român”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











