Un bărbat din Ianca a fost amendat cu 7000 de lei pentru cele 26 de autovehicule dezafectate găsite pe terenurile sale

Un bărbat din Ianca a fost amendat cu 7000 de lei pentru cele 26 de autovehicule dezafectate găsite pe terenurile sale
Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului un dosar penal
Miercuri după-amiază, la ora 15:00, polițiști din cadrul Poliției Orașului Ianca împreună cu reprezentanți ai Comisariatului Județean pentru Mediu Brăila au desfășurat, pe raza orașului Ianca, o acțiune de verificare a respectării normelor privind protecția mediului. Astfel, la o locație au fost găsite 25 de autoturisme dezafectate, de diferite mărci, iar pe un alt teren a fost găsit un singur autoturism dezafectat.
Din primele cercetări, a rezultat faptul că proprietarul celor două terenuri, un bărbat, în vârstă de 39 de ani, din orașul Ianca ar fi achiziționat autoturismele și le-ar fi dezmembrat, comercializând astfel părțile componente ale acestora, fără a deține vreo societate specializată de dezmembrări auto și fără a avea autorizație de mediu pentru această activitate.
Bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă, în valoare de 7.000 de lei de către reprezentanții Gărzii de Mediu, conform Legii nr. 212/2015.
De asemenea, polițiștii au întocmit pe numele bărbatului un dosar penal în care continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de omisiunea, în tot sau în parte, a evidențierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operațiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate, conform Legii nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale.
În continuare polițiștii vor acționa pe raza întregului județ, pentru prevenirea și combaterea întregului fenomen infracțional!
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:12 - Cristian Pomohaci, încă un mandat de arestare preventivă! Este cercetat acum și pentru trafic de droguri de mare risc
- 16:41 - Drona din Constanța s-a „plimbat” 7 kilometri prin port fără să fie deranjată de nimeni. Detaliul care stârnește controverse
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News














