Un nou nor de praf saharian se îndreaptă spre România: efecte așteptate la final de săptămână

Un nou nor de praf saharian se îndreaptă spre România: efecte așteptate la final de săptămână
Un nou nor de praf saharian se îndreaptă spre România
Un front de aer cald venit din nordul Africii aduce din nou deasupra Europei un val de praf saharian. Fenomenul va afecta mai întâi regiunile vestice și centrale ale continentului, urmând ca spre sfârșitul săptămânii particulele de praf să ajungă și în România.
Un nou nor de praf saharian se îndreaptă spre România: efecte așteptate la final de săptămână
Specialiștii estimează că valorile de praf din atmosferă vor fi moderate, însă recomandă monitorizarea indicilor de calitate a aerului, în special pentru persoanele sensibile sau cu afecțiuni respiratorii.
Deși intensitatea fenomenului va fi mai redusă decât în alte episoade recente, cerul ar putea căpăta nuanțe gălbui, iar vizibilitatea ar putea fi ușor afectată în anumite zone.
Citește și:
- 08:48 - George Simion, mesaj din Washington: „Luptăm pentru libertatea noilor generații și pentru democrația din România” | VIDEO
- 08:42 - Cum îți afectează viața conflictul din Iran: 5 scumpiri inevitabile cu care te vei confrunta
- 08:40 - Val de PROTESTE, în martie. Românii din mai multe domenii anunță că ies în stradă împotriva măsurilor lui Bolojan
- 08:32 - Un grup de zeci de români, inclusiv copii cu probleme medicale, este blocat în Dubai
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











