GUVERNUL ANUNȚĂ CĂ NU RENUNȚĂ LA PLAFONAREA ADAOSURILOR PENTRU TOATE PRODUSELE ROMÂNEȘTI

GUVERNUL ANUNȚĂ CĂ NU RENUNȚĂ LA PLAFONAREA ADAOSURILOR PENTRU TOATE PRODUSELE ROMÂNEȘTI
Ciolacu a susținut că scăderea inflației ar fi efectul acestor plafonări
Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, joi, că Guvernul va continua măsurile de plafonare a unor prețuri, deși aceasta e criticată de membrii mediului de afaceri pentru că distorsionează mecanismele pieței.
Ciolacu a susținut că scăderea inflației ar fi efectul acestor plafonări.
”Scăderea pentru a patra lună consecutivă a inflației e confirmarea că acest guvern e pe traseul corect. Sunt convins că prețurile vor scădea în continuare. Sunt convins măsurile de plafonare a prețurilor la energie și gaze, respectiv la adaosurile comerciale la alimentele de bază, vor continua să producă efectele dorite”, a spus Ciolacu în debutul ședinței de guvern.
”Anunț public că nu renunțăm la plafonarea adaosurilor pentru toate produsele românești”, a mai spus premierul Ciolacu.
Sursa: g4media.ro
Citește și:
- 20:54 - Bătaie de joc pe bani publici. S-au pompat 12 miliarde de lei, dar hidrocentrala de la Răstolnița nu funcționează - VIDEO
- 07:48 - Exporturile de petrol ale Iranului s-au prăbușit în mai la cel mai redus nivel din ultimii șase ani: cifrele momentului
- 10:06 - Analiză Daniel Udrescu: Motive de îngrijorare contabilă - Calculele de ajustare „Pre-IAS 29”?
- 09:15 - Proiect inovativ pentru redresarea pieței imobiliare
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News













