MINISTRUL ENERGIEI: ROMÂNIA CONTINUĂ SĂ AIBĂ PRINTRE CELE MAI MICI PREȚURI LA ENERGIE ELECTRICĂ ȘI GAZE NATURALE DIN UNIUNEA EUROPEANĂ

MINISTRUL ENERGIEI: ROMÂNIA CONTINUĂ SĂ AIBĂ PRINTRE CELE MAI MICI PREȚURI LA ENERGIE ELECTRICĂ ȘI GAZE NATURALE DIN UNIUNEA EUROPEANĂ
Într-o declarație recentă, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a subliniat că România se menține în topul țărilor din Uniunea Europeană cu cele mai mici prețuri la energie electrică și gaze naturale.
Într-o declarație recentă, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a subliniat că România se menține în topul țărilor din Uniunea Europeană cu cele mai mici prețuri la energie electrică și gaze naturale. Acesta a evidențiat că, în ciuda provocărilor economice și a fluctuațiilor de pe piața internațională, România a reușit să mențină prețurile accesibile pentru consumatori.
Burduja a explicat că acest lucru se datorează în mare parte politicilor guvernamentale eficiente și investițiilor continue în infrastructura energetică. De asemenea, el a menționat că România beneficiază de resurse naturale semnificative, care contribuie la menținerea unor costuri reduse pentru energie.
Ministrul a subliniat importanța continuării investițiilor în sectorul energetic pentru a asigura sustenabilitatea și competitivitatea pe termen lung. El a menționat proiectele de modernizare a rețelelor de distribuție și de creștere a capacității de producție a energiei regenerabile ca fiind esențiale pentru viitorul energetic al țării.
În plus, Burduja a discutat despre importanța cooperării regionale și a integrării pieței energetice europene. El a subliniat că România este un partener de încredere în cadrul Uniunii Europene și că își propune să contribuie activ la securitatea energetică a regiunii.
Ministrul a încheiat prin a reitera angajamentul guvernului de a proteja consumatorii vulnerabili și de a asigura accesul la energie la prețuri accesibile pentru toți cetățenii. El a subliniat că menținerea unor prețuri scăzute la energie este o prioritate pentru guvern și că se vor continua eforturile pentru a atinge acest obiectiv.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 19:25 - George Simion: „Nu ne trebuie armele nucleare ale lui Macron. Vrem alegeri libere, democrație și pace”
- 19:20 - Ambasadorul Israelului în România, Lior Ben Dor, declarații în exclusivitate pentru Realitatea Plus despre situația războiului din Orientul Mijlociu
- 17:33 - Rusia își evacuează familiile diplomaților din Iran, pe fondul intensificării bombardamentelor
- 17:24 - Alexandra Păcuraru, detalii în EXCLUSIVITATE despre proiectul major de infrastructură pe care l-a depus la Ministerul Transporturilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News











