După ani de blocaje, Centura București intră în șantier. Porțiunea spre A2 se extinde

După ani de blocaje, Centura București intră în șantier. Porțiunea spre A2 se extinde
După ani de blocaje, Centura București intră în șantier. Porțiunea spre A2 se extinde
După ani de amânări, lucrările de lărgire pe ultimele tronsoane rămase din Centura Capitalei au fost reluate. Cel mai important dintre acestea este segmentul care se intersectează cu Autostrada Soarelui, una dintre cele mai aglomerate zone, unde șoferii înaintează zilnic bară la bară.
După ani de blocaje, Centura București intră în șantier. Porțiunea spre A2 se extinde
Șantierul este programat să dureze aproximativ doi ani. Totuși, o parte din traficul sufocant ar urma să se reducă mai devreme, din vara viitoare, odată cu finalizarea tronsonului de nord al Autostrăzii A0, care va prelua o parte consistentă din fluxul de mașini.
În mijlocul prafului, claxoanelor și cozilor interminabile, muncitorii au revenit pe șantierul de pe centură. Lucrările de lărgire la două benzi pe sens sunt esențiale, deoarece acest tronson leagă localitățile Cernica și Pantelimon, zone dezvoltate accelerat în ultimii ani.
În plus, reprezintă una dintre cele mai importante rute de acces către Autostrada A2, drumul spre litoral. Pe Centura Capitalei vor fi construite și trei pasaje rutiere: unul în zona Cernica și alte două peste liniile feroviare, în apropierea Autostrăzii A2 și pe traseul București–Oltenița.”
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:08 - Prima reacție a Kievului după incidentul din Portul Constanța: drona era provenită din Ucraina
- 14:44 - Poziția Kremlinului după explozia din Portul Constanța. Ambasada Rusiei indică Ucraina ca drept responsabilă
- 07:56 - Aproape o jumătate de Românie este în diaspora. Copiii rămași acasă plătesc prețul exodului sărăciei. Documentar Realitatea PLUS
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News













