ITM Brăila a desfășurat luna trecută 207 controale și a aplicat sancțiuni în valoare de 520300 lei

ITM Brăila a desfășurat luna trecută 207 controale și a aplicat sancțiuni în valoare de 520300 lei
La un numar de 6 angajatori au fost depistate 24 persoane care desfășurau muncă nedeclarată
I.T.M. Brăila a desfășurat în luna octombrie 2022 acțiuni de control la un număr de 207 angajatori (113-in domeniul relatiilor de munca ; 94-in domeniul securitatii si sanatatii in munca) în urma cărora li s-au aplicat amenzi în valoare totală de 520.300 lei (507.300 lei – in domeniul relatiilor de munca ; 13.000 lei – in domeniul securitatii si sanatatii in munca) lei pentru nerespectarea prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă și al securității și sănătății în muncă.
La un numar de 6 angajatori au fost depistate 24 persoane care desfășurau muncă nedeclarată fiind aplicate sanctiuni contraventionale in valoare totala de 460.000 lei. Cele 24 persoane identificate nu aveau contract individual de muncă încheiat în formă scrisă si prestau activitate în domeniile : constructii-17 persoane, activitati ale centrelor de fitness-1 persoana; transporturi-4 persoane; restaurante-2 persoane.
Deficiente frecvent constatate :
Pentru deficiențele constatate au fost dispuse măsuri de remediere, cu termene de raportare la inspectoratul teritorial de muncă.
I.T.M.Brăila, în controalele efectuate a urmărit în permanență conştientizarea angajatorilor şi a lucrătorilor asupra importanţei şi necesităţii respectării legislaţiei în domeniile de competenta.
Sursa: Realitatea de Braila
Citește și:
- 17:18 - Guvernul schimbă regulile pentru plata amenzilor: reducerea la jumătate dispare pentru mai multe sancțiuni
- 21:47 - Marius Tucă: „România e în afara Istoriei. Suntem între șifonierul lui Nicușor și „umbrela” găurită a lui Macron”
- 21:42 - George Simion, de la Washington: „România nu mai este o democrație. Suntem aici pentru a demasca lovitura de stat”
- 20:33 - „Întrebați-l pe Cristi Chivu!”. Cesc Fàbregas aruncă responsabilitatea pe tehnicianul român după Como – Inter Milano 0-0
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News









