Sprijin pentru elevii care nu au acces la internet

Sprijin pentru elevii care nu au acces la internet
Campanie de sprijinire a elevilor din mediul rural
Inspectorul școlar general Viorel Botea a declarat că în județul Brăila, la începutul acestei săptămâni, a centralizat datele venite de la școlile din județ pentru a stabili numărul exact al elevilor care nu au acces la internet sau nu au dispozitive pentru a se conecta la internet.
Conform acestei statistici, sunt 41989 elevi cu situația școlară deschisă și alți 2460 elevi și preșcolari care nu au fost introduși în aplicația SIIIR. Dintre elevii cu situația școlară deschisă, care au fost introduși în aplicație, sunt 3741 elevi care nu au acces la internet și un număr de 3491 care nu au dispozitive pentru a seonecta la lecțiile online.În mediul urban sunt 1452 elevi care nu au acces la internet și 1382 care nu au dispozitive pentru a se conecta la lecțiile online. În mediul rural, numărul elevilor care nu au acces la internet este de 2289, iar 2109 nu au calculator sau tabletă pentru a se conecta la lecțiile online.Inspectorul școlar Viorel Botea, care este și consilier județean din partea PMP, a spus că în ședința CJ de luna aceasta va fi introdusă pe ordinea de zi propunerea de a se achiziționa tablete pentru elevii din categoriile defavorizate.
”Împreună cu Înaltpreasfințitul Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, am demarat o acțiune de sprijinire a copiilor necăjiți din familii nevoiașe prin campania <<Apropie-te de aproapele tău care e departe>>” a spus Viorel Botea.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:12 - Cristian Pomohaci, încă un mandat de arestare preventivă! Este cercetat acum și pentru trafic de droguri de mare risc
- 16:41 - Drona din Constanța s-a „plimbat” 7 kilometri prin port fără să fie deranjată de nimeni. Detaliul care stârnește controverse
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Braila și pe Google News













